Son Eklenenler
Search
İnsanlık Tarihinin En Önemli İcatları

insanlık Tarihinin En Önemli icatları

145

İnsanlık tarihi başladığından bu yana pek çok icat yapılmıştır. Bu icatlar arasında hala günümüzde kullanılanlar mevcut. Pek çok icat zamana ayak uydurması açısından farkında olmadan gelişmişler ve hala gelişmeye de devam ediyorlar. Bu yazımızda insanlık tarihinin en önemli icatları neler bir göz atacağız.

İnternet

İnsanlık tarihinin en önemli icatları yazımıza günümüzden başlayıp geriye doğru gidecek olursak ilk sırada İnternet yer alacaktır. Artık hemen hemen tüm işlerimizi internet üzerinden halletmeye başladık. İnternet hayatımıza o kadar girdi ki internet bağlantımızın olmadığı her dakika kendimizi bir şeylerden uzak kalmış hissediyoruz. 1980’li yılların başında çalışmalara başlanmasına rağmen dünyada internet kullanılması 90’lı yılların ilk yarısına dayanıyor. Ülkemizde ise ilk internet 1994 yılında geldi.

Telefon

Graham Bell tarafından 1900’lü yılların hemen başında icat edilen telefon o zamandan bu zamana kadar oldukça büyük bir evrim geçirdi. Cebimize kadar giren telefonlarla artık dünyaya açılmak mümkün. Telefonlar günümüzde bilgisayar olarak dahi kullanılmaktalar.

Matbaa

6. Yüzyıl’da Çin’de bulunan matbaanın ülkemize gelmesi dönemin gerici alimleri tarafından engellendiği için uzun yıllar Anadolu topraklarında kullanılmadı. Elbette bunun en büyük sebebi o zamanlar kitapların el yazıları kullanılarak çoğaltılmalarıydı. Matbaanın gelmesi bu işten geçimini sağlayan binlerce kişinin işsiz kalması anlamına geliyordu. Nihayetinde İbrahim Müteferrika tarafından getirildi.

Yazı

Mağara duvarlarına şekiller çizilerek başlayan yazının serüveni yıllar içinde alfabenin ortaya çıkmasıyla çok kolay bir hal aldı. Yazı bilginin kaydedilmesi ve sonraki nesillere aktarılması anlamında çok insanlık tarihinin en önemli icatları arasında yer almakta.

Tekerlek

Tekerlek de insanlık tarihinin en önemli icatları arasında yer almakta. Sümerler tarafından bulunan tekerlek ilk başlarda erzakların ve savaş araç-gereçlerinin taşınması için kullanıldı. Günümüzde ise ilk günkü haline tek benzer tarafı hala yuvarlak şekilde olması.

Bir de insanlık tarihi için hiç de yararlı olamamış icatlar var. Bu konu ile ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.