Son Eklenenler
Search
Ejderha Efsaneleri

Ejderhalar Gerçek mi?

456

Ejderhalar, görkemli ve devasa kanatlara sahip olan, vücudunda dikenleri olan, gövdesinin büyüklüğü ve ağzından ateş çıkaran, muazzam dişleri olan büyük yaratıklar olarak mitolojide yer almışlardır. Dünya’da yer alan bütün efsanevi hikayelerde konusu geçen ejderhalar hakkında gerçekten yaşayıp yaşamadıkları yıllardır merak edilen bir konudur. Günümüzde yaşayan tarihçiler ve arkeologlar, ejderhaların var olduğu düşüncesinin bir safsata olmadığı ve gerçekten ejderhaların bir dönem var olduğuna inanmaktadırlar. Yapılan çalışmalara göre, efsanelerde bahsedilen olaylardan daha vahim olaylar da yaşanmış ve bir şekilde yok olmuşlardır. Bununla birlikte soylarını devam ettirememişlerdir. Dünya’nın  her bölgesinde yapılan kazılar ile bulunmuş olan ejderha iskeletleri, bir zamanlar ejderhaların cidden yaşadığını tasdik ettiği ve bunun sadece bir hikayeden ibaret olmadığına inananların sayısı oldukça fazladır.

ejderhalar

Ejderhalar Görüntüleri Nasıldır?

Ejderhalar, uzak doğu bölgelerinde yazılı neredeyse bütün efsanelerde vardır ve bu efsanelerle oynama yapılsa bile ejderhaların yaşamış olduğuna dair inançta bir oynama yapılmamaktadır. Batı düşüncesinde ise yine aynı şekilde özellikler içeren ejderhalara, çok kıymetli gözle bakılmaktadır. Batıda yer alan ejderhalar, oldukça korkutucu, ağzında sürekli ateş çıkartabilen, genelde hazinelere ulaşmak isteyenlerin karşısına bir koruyucu olarak çıkan ve kötülüğün resmi olarak yansıtılmaktadır. Ancak doğuda yer alan ejderha efsanelerinde, iyi kalpli, genellikle umut içeren ve bilgelik göstergeleri içeren yaratıklar olarak tanımlanmaktadırlar. Eskiden beri süre gelen hikayelerde ejderhaların genellikle, devasa kanatlı ve bazı efsanelerde pek inanılmasa da kanatsız oldukları, mağaraları evleri bilip oralarda yaşayan ve tabi ki hazine koruyucu özelliği de bulunan hayvanlar oldukları bilinmektedir. Batı kısımda ejderhaların simge ismi ise Drogondur. Drogon, eski yunanca da devasa ve korkutucu yılan manasına gelmektedir. Drogon karakteri, batı mitolojilerinde pek çok kabilenin ana simgesi olmuştur ve hatta şu sıralarda ünlü dizilerden olan Game of Thrones da, Targeryen hanedanı olarak adlandırılan, kabile de diyebileceğimiz bu hanedanın simgesi ejderhadır ve ejderhaların anaları, ataları gibi taabirler kullanılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi batıda yer alan efsanelerde savaşlarda ejderhaların da kullanıldığı veyahut ejderhalara karşı insanların savaştığı hikayeler, efsaneler anlatılmaktadır.

ejderhalar

Anlatılan bu savaşlarda ejderhaların çok yıkıcı olduğu ve bir sürü insanı katlettikleri anlatılmaktadır ancak tabi ki diğer açıdan bakılacak olursa; İnsanlar da bir sürü ejderha katletmişlerdir. Belki de şu dönemde yaşanan olaylar gibi insanların kışkırtmaları sonucunda bu yaratıklar ile savaş durumuna gelinmiştir. Bu konuda ki bilgilerimiz, ejderhaların olup olmadığı bilgisinden daha azdır ancak her ihtimalin düşünülmesi gerekmekte ve bu durumlara göre çıkarımlar yapılmalıdır.

Reviews

  • 7
  • 6
  • 8
  • 6
  • 8
  • 7

    Score

User Rating: 0 ( 0 Votes )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.