Son Eklenenler
Search
Margaret Thatcher

Dünyaya damgasını vurmuş 5 önemli kadın lider

75

Erkekler kadar dünya siyasetine fikirleri ve getirdikleri yeni anlayışlarla damgasını vurmuş kadın siyasetçiler de bulunuyor. Bazıları bu uğurda hayatlarını kaybetmiş olsalar da bu yönleriyle hala anılmaya devam ediyorlar. Erkek siyasetçilere göre daha gözü kara oldukları çok belli olan 5 önemli kadın lider kim bir göz atalım.

Benazir Butto

Benazir Butto

Benazir Butto

Babası Zülfikar Ali Butto gibi Benazir Butto’nun hayatı da bir film gibi. Pakistan’da Ziya-Ül Hak’ın yönetime gelmesiyle haksız yere rakibi olduğu için Ziya-Ül Hak tarafından tutuklanan Zülfikar Ali Butto’nun bu durumu kızının daha çok siyasete girmesine sebep oldu. Hukuk Eğitimi alan Benazir Butto, Ziya-Ül Hak’ın bir suikaste kurban gidip uçağının havada patlatılmasından sonra Pakistan siyasetinde aktif rol almaya başladı ve Pakistan’ın ilk kadın devlet başkanı oldu. 2007 yılında bir suikast ile öldürüldü.

Angela Merkel

Angela Merkel

Angela Merkel

2005 yılından bu yana Almanya Başbakanı olan Merkel aynı zamanda Almanya’nın 1871 yılında tek bir ırk olarak hareket etmeye başlamasından bu yana yöneten ilk kadın şansölyedir. Merkel, Avrupa’nın lokomotif ülkesi durumunda bulunan Almanya’yı 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana geçen zaman içinde yöneten en genç şansölyedir. Bu sebepten dolayı 5 önemli kadın lider arasındadır.

Beatriz Merino Lucero

Beatriz Merino Lucero

Beatriz Merino Lucero

Çok kısa bir dönem Peru başbakanlığı yapan Lucero bu süre zarfında kadın haklarının en büyük savunucusu olmuştur.

Margaret Thatcher

Margaret Thatcher

Margaret Thatcher

Soğuk Savaş döneminde İngiltere’yi 11 yıl boyunca yöneten Thatcher sergilediği kararlı politika ile düşman ülkelerin dahi saygısını kazanmıştır. Thatcher’ı diğer başbakanlardan ayıran en önemli özelliği ise 11 yıl süreyle bu görevde en uzun süre kalan kişidir. Thatcher 5 önemli kadın lider arasında bulunmakta.

Cristina Fernandes de Kirchner

Cristina Fernández de Kirchner

Cristina Fernández de Kirchner

2007 yılından bu yana Arjantin Devlet Başkanlığı görevini sürdüren Kirchner aynı zamanda eski Arjantin Devlet Başkanı Nestor Kirchner’in de eşidir. Göreve gelmesinin ardından ülkede kadına karşı yaşanan şiddet olaylarında ciddi bir düşüş gözlemlenmiştir.

Henüz dünyanın ünlü kadın liderleri arasına girmemiş olsa da ülkemizde adından sıkça söz ettiren Meral Akşener hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.