Son Eklenenler
Search
Dünyada yasaklanan bilgisayar oyunları

Dünyada yasaklanan bilgisayar oyunları

135

Oyun sektörü son yıllarda adeta gerçeklikle yarışır bir duruma geldi. Bu yarış hem konu anlamında hem de grafik anlamında insanların oldukça ilgisini çekmekte. Eskiden sinema filmlerini izlerken kendilerini bu filmlerin içerisinde bulanlar şimdi aynı duyguyu bilgisayar oyunlarını oynarken yaşıyorlar. Bilgisayar oyunlarının çoğu sizi bir anda için alıveriyor ve bunun nasıl olduğunu dahi anlamıyorsunuz. Konusu ve grafikleri sebebiyle yasaklanan bilgisayar oyunları dışında çok ilginç sebeplerden dolayı dünyanın değişik ülkelerinde yasaklanan bilgisayar oyunları da mevcut.

Pokemon

Bir nesli büyüten Pokemon’un bilgisayar oyunu Arabistan’da yasaklandı. Bunun sebebi ise oyundaki bazı kartlarda dinsel ve Siyonist sembollere yer verilmesi.

Silent Hill Homecoming

Avustralya gibi medeni bir ülkede de oyun yasaklanabiliyor. Sebebi ise oyunun içerisinde bulunan aşırı kan ve şiddet. Silent Hill Homecoming Avustralya’da yasaklanan bilgisayar oyunları arasında.

Left 4 Dead

Bu oyun ülkemizde de ciddi bir hayran kitlesine sahip. Yine Avustralya’da yasaklanan bu oyunun yasaklanma sebebi aşırı vahşet içermesi sebebiyle çocukların ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkilemesi.

Wolfenstein

Dünyada yasaklanan bilgisayar oyunları

Yine dünyaca ünlü bir oyun olan Wolfenstein Almanya’da yasaklanan bir oyun. Sebebi ise Almanları kötü olarak lanse etmesi. Bunun üzerine oyunun firması 2014 yılında oyunun içeriğinde düzeltmeye gitmiş ve oyun Almanya’da yine satışa çıkmıştır.

Battlefield 3

Son zamanlarda İran’da yasaklanan bilgisayar oyunları arasında Battlefield 3 geliyor. Bu oyunun yasaklanma sebebi ise elbette bazı bölümlerin İran’da geçmesi ve İran’ı dünyaya yanlış tanıtması.

Manhunt Serisi

Manhunt serisi dünyanın pek çok ülkesinde yasaklanan bir oyun. Başta İngiltere ve İrlanda olmak üzere pek çok ülkede yasaklanan oyunun yasaklanma sebebi yine aşırı şiddet ve vahşet içermesi.

Fallout 3

Yine Avustralya’da yasaklanan bir oyun. Fallout’un Avustralya’da yasaklanmasının sebebi ise oyunun içerisinde yasak madde kullanımını teşvik eden sahnelerin bulunması.

GTA 5

GTA 5 dünyada sadece bir ülkede oynanmıyor. Bu ülke ise Tayland. Bu oyunun Tayland’da yasaklanmasının sebebi ise cinayet işleyen bir kişinin GTA 5 oynayıp bu cinayeti işlediğini itiraf etmesi.

The Witcher 2

Yasaklanan bilgisayar oyunları konusunda herhalde Avustralya tarihe geçecek. Bu oyunun da Avsutralya’da yasaklanmasının sebebi oyunda bulunan bazı sahnelerin cinsel anlamda uygunsuz bulunması.

Mass Effect

Singapur’da yasaklanan bu oyunun yasaklanma sebebi ise hemcins olan iki insanın birbirine yakınlaştığı sahnelerin olması. Ancak bu yasak insanların tepkisini topladığı için ilerleyen zamanlarda kaldırıldı.

Bilgisayar oyunlarına ilgi duyuyorsanız tarihin en çok satan bilgisayar oyunları hakkındaki yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.