Son Eklenenler
Search
Domuz Eti

Domuz eti neden haramdır? Domuz etinin bilmediğiniz zararları

103

Domuz eti İslam dinine göre haram olması eski zamanlardan günümüze gelen ve beraberinde birçok tartışmayı da getiren bir konudur. Domuz eti tüketilmesinin haram olması ile ilgili olarak Kuran-ı Kerimde bakara suresinin 173. ayetinde belirtildiği gibi haram kılınmıştır. Ayet’te şu şekilde haram kılındığı belirtiliyor : “Allah, size ancak leş, kan, domuz eti ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. Ama kim mecbur olur da, istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Şüphesiz, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Bunun dışında bir çok hadislerde bu durum belirtilmiştir. Birçok kaynakta ise Allah’ın bu etin tüketilmesini istemediği belirtilmekte.

Domuz eti hazırlanış Bakımından Dinimizce Yasak

Domuz Eti Çok Yağlıdır

Domuz Eti Çok Yağlıdır

Domuz eti tüketiminin sağlık açısından da pek çok zararı bulunmakta. Ancak asıl haram kabul edilmesinin belli başlı sebepleri bulunmakta. Bunlar arasında en bilinen ise domuzun diğer etinden faydalanılan hayvanlara göre pis bir hayvan olmasıdır. Domuz pis ortamlarda yaşayan ve yeri geldiğinde kendi dışkısını da tüketen bir hayvandır. Bu sebepten dolayı dinimizce tüketilmesi haram kabul edilmiştir. Bununla birlikte etin pişirilmesi de İslam’ın koyduğu kuralların çok dışındadır. Dinimizde kurbanlık hayvanların etinden faydalanmak için nasıl kesilip pişirileceği konusunda keskin çizgiler vardır. Oysaki domuz eti pişirilirken hayvan önceden öldürülmez ve olduğu gibi canlı bir şekilde içi kaynar su dolu kazana atılır. Böyle yapılmasının sebebi ise kanın içeride kalmasını sağlamaktır.

Sağlık Açısından Zararları

Yurt Dışında En Çok Tüketilen Et

Yurt Dışında En Çok Tüketilen Et

Bu et diğer tüketilebilen hayvan etlerine göre son derece yağlıdır. Tüketildiği taktirde vücuttaki kolesterol oranının bir anda tavan yapmasına sebep olacaktır. Bununla birlikte domuz eti içerisinde aşırı şekilde kükürt bulunur. Kükürt kas sistemine ve vücuttaki kıkırdak dokuya zararlıdır ve bu yapının erken yaşlanmasına sebebiyet verir. Domuzlarda büyüme diğer hayvanlara göre çok çabuk ilerler. Bir domuz yavrusu sadece 6 ay içerisinde 100 kiloya ulaşır. Bunun sebebi ise domuzlarda büyüme hormonunun çok fazla olmasındadır. Domuz eti tüketen kişilerde de bu sebepten dolayı burun, çene, el ve ayaklarda anormal büyümeler gözlemlenir.

Bu et yerine meyve tüketimi son derece sağlıklı bir şekilde hayatımızı devam ettirmeye sebep olacaktır. Bu meyvelerden bir tanesi de incir. İncir sütünün nelere faydalığı olduğu konusunda yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.