Son Eklenenler
Search
Dinozorların Yaşamı

Dinozorların Yaşamı

333

Dinozorların yaşamı insanlık öncesine dayanıyor ve dinozor kelimesi yunan kökenli bir kelimedir; korkunç kertenkele anlamına gelir. 120 milyon yıl önce, jeolojik dönem denilen dönemde suda, karada ve havada yaşayan değişik türleri olan ve soyu tükenmiş olan canlılardır. Birçok dinozor çeşidi bulunmaktadır.

Bunlar; etçil, otçul, kısa boylu, uzun boylu, hantal gibi türlerdir. Ayrıca 80 ton ağırlığa, 30 metre uzunluğa ulaşan dinozor türlerinin de yaşamış olduğu düşünülmektedir.

Dinozorların Yaşamı

Dinozorların Yaşamı

Dinozorların Yaşamı ve Yok Oluş Teorisi

Dinozor türlerinin çok cüsseli olmasına rağmen ön ayakları, vücutlarının hemen altında olması sebebiyle diğer canlılardan daha rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlamıştır. Bu avantajı sayesinde koştuklarında daha rahat bir şekilde nefes almaktadırlar. Örnek verecek olursak Tyrannasaurus Rex dinozor türünün yaklaşık olarak saatte 70 kilometre hıza ulaştığı kanıtlanmıştır.

180 ila 200 milyon yıl boyunca dünyada yaşamış bu dev yaratıklar, II. Jeolojik Dönem adı verilen dönemde nedeni belli olmayan bir şekilde aniden tükendiler. Sebebi hala bilinmemekle beraber birçok kişi tarafından merak edilen bir konu olmuştur. Dinozorların gerçek yaşamı ile ilgili çalışmaları ilk olarak 19. yüzyıl’da İngiliz Sir Richard Owen’ın çalışmaları ile başlamıştır. Toplam 600 dinozor çeşidinin sadece 240 kadarı 1970 senesinden sonra bulunmuştur. Dinozorlar her kıtada yaşamışlardır. Bunun nedeni ise o dönemde sadece ”pangea” adında tek bir kıtanın bulunmasıdır.

Türünü en son Kuzey Kutbu’nda devam ettirdikleri ispat edilirken, yok oluşları hakkında birçok teori de bulunmaktadır. Bir büyük yanardağ patlaması veya göktaşı düşmesi gibi farklı teoriler ortaya atılmıştır.

En son 1980 senesinde Nobel Ödülü almış ünlü fizikçi Luis Alvarez tarafından yapılmış ve 90’lı yıllarda kabul görmüş olan tez ile;

65 milyon yıl önce 10 km büyüklüğünde bir göktaşının dünyaya çarpması ile  Yukatan Yarımadası açıklarındaki 200 bin km madde buharlaşarak erimiştir. Bu buharlaşan şeyler gökyüzünü karanlığa bürümüş ve bitkiler ışık alamadığından fotosentez yapamamışlardır. Bu olaylar besin zincirini altüst ederek neslini tüketmiştir.

Dinozorlarla ilgili en ilginç bilgilerden biri ise bazı yerlerde üst üste fosillerin olmasıdır. Ölmek için hepsinin belli bir noktada toplanması, önceden gelecek olan bir tehlikeyi farketmiş olduklarının habercisi olduğu düşünülmektedir.

 

Reviews

  • 9
  • 7
  • 8
  • 7
  • 8
  • 7.8

    Score

User Rating: 0 ( 0 Votes )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.