Son Eklenenler
Search
Çelik Yapı

Çernobil’deki gizli oda ve dünya için tehlikesi

54

1986 yılında o zaman Sovyetler Birliği sınırları içerisinde bulunan Çernobil Nükleer Santrali’ndeki patlamayı hepimiz biliyoruz. Etkileri yıllarca konuşulan bu patlama aslında dünya için sanılandan çok daha büyük bir tehlike oluşturuyor. Çernobil’deki gizli oda bugün bile dünyanın en tehlikeli yeri olma konumunda.

Gizli Oda Neden Tehlikeli?

1986 yılında Çernobil Nükleer Santrali’nde bulunan reaktörlerden bir tanesinde kullanılan yakıt reaktörün aşırı ısınması sonrasında erimeye başladı. Binlerce dereceye ulaşan yakıtın sıcaklığı yakıtın içinde bulunduğu reaktörün dip kısmının delinmesine ve bu nükleer yakıtın zemine akmasına sebep oldu. Elbette yakıtın bu kadar ısınmasından dolayı artık bu maddeye yakıt demek doğru değildi. Çünkü cam ve kumla karışan yakıt kendi içinde tepkimeye uğramış ve başka bir zararlı nükleer maddeye dönmüştü.

Fil Ayağı

Fil Ayağı

Zemine akan bu madde yaklaşık olarak 2 metre uzunluğunda ve 200 ton ağırlığındaydı. Bir fil ayağını andırdığı için uzmanlar tarafından da Fil Ayağı olarak adlandırıldı. Bu maddenin bulunduğu kısma inmek ölümle eş değerdi. Sovyetler Birliği vakit kaybetmeden tarihin en büyük inşaat girişiminde bulundu ve bu maddenin bulunduğu yeri de içine alan geniş bir bölgeyi yarım milyon işçi kullanarak beton ve çeliklerle kapattı. Ancak bu durum fil ayağının etkisini tamamen sonlandırmak yerine sadece havayla karışmasını yavaşlatıyordu.

Gizli Odaya Uzaktan Kumandalı Kamera İle İnildi

Gizli Odaya Uzaktan Kumandalı Kamera İle İnildi

Fil Ayağı Ne Kadar Güçlü?

Çernobil’deki gizli oda içinde bulunan Fil Ayağı’nın yanında sadece 2 dakika durmak 2 hafta boyunca yoğun bir baş dönmesi yaşamanıza sebep olmakta. Bu süre 4 dakika olduğu taktirde ise en geç bir hafta içinde insanı öldürmekte. İlk başlarda bunun bilincinde olmayan pek çok kişi Çernobil’deki gizli oda sınırları içine girerek hayatlarını kaybettiler. Fil Ayağı günümüzde hala erimeye ve odanın zeminine doğru inmeye devam ediyor. İnsanlık için asıl felaket ise bu maddenin suya karışmasıyla gerçekleşecek.

Çernobil'den geriye kalan hayalet şehir Pripyat hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.