Son Eklenenler
Search
Youtube Twitch

Canlı yayın yapmak için youtube mu twitch mi daha uygun?

89

Günümüzde Youtuberlık kavramı artık bir meslek oldu. İnsanlar video çekerek ciddi paralar kazanmaya başladılar. Para kazandıkça bu işe yeni yatırımlar yaptılar ve artık Youtube üzerinden canlı yayın yaparak anında para kazanıyorlar. Ancak yine de söylemek gerekir ki Youtube üzerinden yayın yapmak halen Twitch üzerinden yayın yapmanın popülerliğine ulaşamadı. Bunun en büyük sebebi ise Twitch üzerinde bir bağış sisteminin bulunması ve izleyicilerin anında yayın yapan kişiye para gönderebilmeleri. Bu durum Youtube üzerinde halen reklam gelirleri sayesinde oluyor.

Twitch, temelinde canlı yayın için tasarlandığından dolayı sunduğu imkanlarda Youtube’a göre oldukça fazla. Bununla birlikte Twitch Youtube’a göre çok daha kişiselleştirmeye açık bir mecra. Aynı zamanda Youtube üzerinden yapılan canlı yayınlarda, o anda olmasa dahi video Youtube üzerinden yayında olduğu sürece bir sansür algoritması her an videoları tarayarak cinsel içerikli herhangi bir görüntü içerip içermediği kontrol ediyor. Twitch’de ise bu durum çok daha farklı. Daha özgür bir ortam olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Youtube Twitch'i Almaya Çalışıyor

Youtube Canlı Yayın Devi Twitch’i Almaya Çalışıyor

Canlı Yayın Konusunda Ezici Üstünlüğü Olan Twitch Yem Olmuyor

Bilindiği gibi Google ve Facebook büyük firma olmanın nimetlerini çok iyi kullanmaktalar. Özellikle Facebook kendisine rakip olan pek çok uygulamayı yüksek fiyatlar ödeyerek bünyesine kattı. Aynı şekilde Google’da benzer bir yol izledi. Youtube şu anda Google’ın bünyesinde hizmet vermekte. Ancak bu iki dev firma da bir türlü Twitch’i bünyelerine katamadılar. Çünkü Twitch şu anda Youtube’a karşı ezici bir kullanıcı üstünlüğüne sahip. Twitch üzerinden canlı yayın yapanlar Youtube üzerinden yayın yapanlara göre neredeyse 25 kat daha fazla. Durum böyle olunca Twitch’in sahipleri böyle bir nimeti çok ucuza satmak istemeyeceklerdir. Buna bir de her geçen gün artan kullanıcı sayısını eklersek canlı yayınların yapılması ve izlenmesi konusunda Twitch bir süre daha işi tek başına götürecek gibi duruyor.

Yakın Zamanda Youtube 4K Yayına Başladı

Yakın Zamanda Youtube 4K Yayına Başladı

Youtube’da olmayan ama Twitch’de olan büyük özelliklerden bir tanesi de kendinize uygun bir arayüz oluşturabilmeniz. Bu arayüzü Twitch üzerinden canlı yayın yapmaya başlamadan önce, yayın sırasında, yayın bittikten sonra ve kanalınız kapalıyken kullanabiliyorsunuz. Bu sayede insanlar kanalınıza geldiklerinde ekrandaki mesajları görerek bilgi sahibi oluyorlar. Bunu TRT’nin ilk yıllarında yaptığı yayınlara benzetmek mümkün. Yaşı 40’ın üzerinde olanlar 80’lerin ilk yarısında TRT’nin var olan tek kanalının akşam 18:00’da yayına başladığını çok iyi hatırlarlar. İşte akşam yayın başlayana kadar ekranda yayının kaçta başlayacağı ve yayın akışı beklerdi. Twitch kanalınızda da, kanalınıza gelenler yayın olmasa da ekran sizin belirlediğiniz bu tarz mesajları görürler.

Siz de Youtube üzerinden yayın yapmaya başlayacaksanız popüler olmanın yolları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilir ve işe başlayabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.