Son Eklenenler
Search
Arizona Uçak Mezarlığı

Arizona çölündeki uçak mezarlığı ve bilinmeyenleri

52

Uçaklar havada kaldıkları sürece insanlığa hizmet etmeye devam ediyorlar. Peki, dünya üzerinde bu kadar uçak varken görevlerini tamamlayan uçaklar ne yapılıyor? Bu uçakların hasar görenleri tıpkı arabalarda olduğu gibi devasa makinelerle parçalanmakta. Ancak uçak parçaları pahalı olduklarından dolayı bazı uçaklarda parçalanmak yerine uçak mezarlığı olarak adlandırılan geniş alanlarda bekletilmekte. İhtiyaç duyulduğunda bu uçaklardan parçalar sökülerek başka uçaklarda kullanılabiliyorlar.

Askeri Uçaklar

Askeri Uçaklar

Mezarlığa Getirilen Uçaklar Üzerine Uygulanan İşlemler

Arizona çölünde bulunan mezarlık dünyanın en ünlü uçak mezarlıklarından bir tanesi. Burada bulunan askeri ve sivil uçaklar son derece düzenli bir şekilde bu alanda bekletiliyorlar. Uzaydan dahi görülebilecek büyüklükte olan bu alanda binlerce uçak bulunuyor. Sanıldığının aksine uçaklar buraya atılmıyor. Buraya getirilmeden önce çok çeşitli işlemlerden geçiriliyorlar. Yakıtları boşaltılıyor, deniz uçakları ve uçak gemilerinde görev yapmış uçaklar tuzdan arınması için iyice yıkanıyorlar. Motorları özel bir karışımla kaplanarak yıllarca bu uçak mezarlığı içinde beklemeleri için bakımları yapılıyor. Sıcaktan dolayı patlayabilecek parçalar ya da yangın çıkarabilecek parçalar söküldükten sonra buralarda kalan delikler alüminyum bantlarla kapatılıyor. Sonrasında ise uçakların üzerleri özel bir siyah renk boya ile iki kat boyanıyor. Son olarak da güneşin yakıcı ışınlarının etkisini azaltması için bir kat beyaz boya ile boyanıyor.

Yolcu Uçakları

Yolcu Uçakları

Uçak Mezarlığının Özelliği

Arizona çölünde bulunan uçak mezarlığı normal bir yerden biraz farklı. En büyük özelliği toprağının killi olması. 15 santimetre kalınlığı bulunan bu toprak üzerinde buraya getirilen uçaklar kolayca hareket edebiliyorlar. Bunun için herhangi bir piste de gerek kalmıyor. Burada bulunan toplam 4400 adet uçaktan sürekli olarak parçalar sökülerek başka uçaklara monte ediliyor. Özellikle bazı havayolu şirketlerinin emekliye ayırdıkları uçak modelleri üzerinde oldukça aktif çalışmalar yürütülmekte.

Dünyanın en büyük uçakları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.