Son Eklenenler
Search
Amerika'da Yaşam

Amerika’da yaşamak için EB-5 vizesi nasıl alınır?

86

Yaşam şartlarının zorlaşmasıyla dünya üzerinde yaşayan insanların bazıları şartların daha iyi olduğu ülkelerde yaşama fırsatları aramaya başladılar. Bu ülkelerden bir tanesi de Amerika. Her geçen yıl Green Card başvurularında ciddi artışların görüldüğü Amerikan vatandaşı olabilme konusunda elbetteki tek seçenek Green Card değil. Ancak Green Card başvurusunda ne kadar şans gerekiyorsa diğer başvurular için de biraz para gerekiyor. Paranız varsa kolayca EB-5 vizesi alabilirsiniz.

Green Card dışında Amerikan vatandaşı olabilmek için sunulan seçeneklerden bir tanesi de EB-5 vizesi. Bu vize ile Amerikan vatandaşı olabiliyor ve Amerika’da yaşayabiliyorsunuz. Peki, EB-5 nasıl alınır? Bu vizeyi almak için temel birkaç şart olsa da, en önemlisi vizeyi almak için başvuracak kişinin maddi yönden biraz varlıklı olması. Çünkü bu vizeyi alabilmek için Amerika sınırları içinde bir şirket kurmanız ya da var olan bir şirkete yatırım yapmanız gerekiyor. Eğer bir şirket kurmak isterseniz, bunun için ayıracağınız paranın en az 1 milyon dolar olması gerekmekte.

EB-5 Vizesi Almak İçin Biraz Para Gerekiyor

EB-5 Vizesi Almak İçin Biraz Para Gerekiyor

EB-5 Vizesi İçin İkinci Seçenek

Eğer 1 milyon dolar size çok geldiyse ikinci bir seçeneğiniz de mevcut. Bu seçenek ise Amerika’da faaliyet gösteren bir şirkete yatırım yapmanız. Buradaki asıl amaç yatırım yapacağınız şirkete hem ortak olmak hem de o şirketin üst düzey yönetici kademesinde göreve başlamak. Bu yatırım için ise vereceğiniz para 500 bin dolar. Her iki durumda da yatırım yapacağınız paranın yasal yollarla kazanılmış olması gerekmekte. Bununla birlikte var olan ve yatırım yapacağınız şirketin 1990 yılından önce kurulmuş olması ve kar amacı taşıyan bir şirket olması gerekiyor.

Amerika'da Yaşamak Çok Kolay Değil

Amerika’da Yaşamak Çok Kolay Değil

EB-5 vizesi almak için yaptığınız yatırım, aslen vatandaşı olduğunuz ülkeye bağlı bir şirket olması da bir zorunluluk. Yani bir başka deyişle, eğer Türk vatandaşıysanız, yatırım yaptığınız şirketin de bir Türk şirketi olması gerekmekte. Ayrıca bu şirketin Amerika tarafından tanınmayan  ya da ambargo altında olan ülkelerle de ticari bir bağlantısının bulunmaması son derece önemli.

EB-5 vizesi almak için ilk başta yapılması gereken, bir göçmenlik dilekçesi doldurmak olacaktır. Bu dilekçede kullanılan dil güven verici ve ikna edici olmalıdır. Gelirinizin yasal olduğunu belgeleyen kaynaklar ve insanlara sunabileceğiniz iş imkanlarını belirtmek de size pozitif puan kazandıracaktır.

Amerika’da yaşamak için çalışma izni almak da bir yöntem. Bu konu ile ilgili yazdığımız yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.