Son Eklenenler
Search
Ahlat

Ahlat Türklerin anadolu’daki ilk yerleşim yeri olan Ahlat’ın ilginç tarihi

127

Ahlat yerleşim yeri Türklerin Anadolu’daki ilk yerleşim yeri olan Ahlat’ın ilginç tarihini anlatmadan önce gelin Ahlat’ı biraz tanıyalım.

Ahlat nerede?

Ahlat, Süphan ve Nemrut Dağları arasına kurulmuş günümüzde Bitlis’e bağlı bir ilçedir. İki dağ arasında bulunması buranın iklimini aynı bölgede bulunan diğer yaşam merkezlerine göre çok daha değerli kılmıştır. Bununla birlikte topraklarının da bereketli olmasından dolayı göç merkezi olarak tarihte bilinen önemli yerler arasındadır. Bölgede bulunan tarihi eserler ise burada varlık gösteren çok çeşitli medeniyetlerin bölge için verdikleri savaşlar yüzünden tahrip edilmiştir.

Ahlat Mağara Evleri

Mağara Evleri

AHLAT TARİHİ VE TÜRKLERİN AHLAT’A YERLEŞMESİ

Ahlat tarihi Türkler için büyük bir öneme sahiptir. Malazgirt savaşı ile Türklerin Anadolu topraklarına yerleşmeleri ilk başlarda Anadolu’nun içlerine ilerlemeden gerçekleşmiştir. Elbette bunun en önemli sebebi Anadolu’da bulunan başka medeniyetlerdir. Bu sebepten dolayı Türkler daha önce pek çok medeniyetin izlediği yolu izleyip Ahlat ’ı kendilerine yerleşke yapmışlardır. Türkler için böylesine önemli bir geçmişi bulunan bölge nedense zaman içinde unutulmaya yüz tutmuştur. Bu bölgede bulunan ve günümüze kadar gelebilen tarihi eserlerin birçoğu bakımsızlık yüzünden günden güne yok olmaktadır.

Ahlat Kümbeti

Ahlat Kümbeti

Ahlat o zaman günümüzdeki gibi bir plato içerisinde bulunsa da hükmettiği alan oldukça fazladır. Bu bakımdan da bir başkent görevi görmüştür. Topraklarının verimli olması burada yetişen pek çok tarım ürününün çevreye dağıtılmasını sağlamıştır.

AHLAT İSMİNİN ANLAMI VE AHLAT ADI NEREDEN GELİYOR?

Bir rivayete göre Türklerden önce burada hüküm sürmüş olan Urartuların kralı “Lat” bir saldırı sonrasında esir düşer. Hükümdarın karısı ise bu durumu öğrendiğinde “Ah Lat” şeklinde feryat eder. Elbette bu bir rivayet. İslam literatüründe ise ilçenin adı “Hilat” olarak geçmektedir.

Ahlat Kale Mahallesi

Kale Mahallesi

Çaldıran Savaşı ile birlikte bu bölge Osmanlı İmparatorluğunun kontrolü altına girmiştir. Yavuz Sultan Selim burayı fethettikten sonra Van Gölü kıyısına bir kale yaptırmıştır. Kanuni ise Irak seferi sırasında bu kaleyi daha da büyütmüştür. Günümüzde kalenin içerisinde bir mahalle bulunmakta ve bu mahalle Kale Mahallesi olarak bilinmektedir.

 

AHLAT SELÇUKLU MEZARLIĞI

Ahlat selçuklu mezarlığı dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığıdır. Tarihte Urartulardan Osmanlı devletine kadar bir çok kültür ve medeniyetin izlerini taşıyan tarihi eserlere sahip bir açık hava müzesi görünümündedir.

ahlat-turklerin-anadoludaki-ilk-yerlesim-yeri-olan-ahlatin-ilginc-tarihi-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahlat bulunan tarihi Selçuklu Mezarlığı UNESCO’nun Dünya Mirası asil listesinde yer almaktadır.

 

ahlat-turklerin-anadoludaki-ilk-yerlesim-yeri-olan-ahlatin-ilginc-tarihi-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahlat’ta “Kubbet-ül islam” olarak isimlendirilen ve 210 dekarlık bir alana sahip tarihi  Selçuklu Mezarlığı’nda bulunan 8 bin 169 mezar taş üzerlerindeki işlemelerle gelen ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi görmekte

ahlat-turklerin-anadoludaki-ilk-yerlesim-yeri-olan-ahlatin-ilginc-tarihi-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarihte Urartulardan Osmanlı devletine kadar bir çok medeniyetin tarihi izlerini taşıyan Ahlat kendisinde bulundurduğu bir çok tarihi eserlerle hem bölgenin önemli turizm bölgesi  hemde bir açık hava müzesi görünümündedir.

ahlat-turklerin-anadoludaki-ilk-yerlesim-yeri-olan-ahlatin-ilginc-tarihi-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyanın en büyük Türk- İslam mezarlığının bulunduğu yer Ahlat Selçuklu Mezarlığı

AHLAT GEZİLECEK YERLER

1)Bitlis Ahlat Selçuklu Mezarlığı gör

ahlat-turklerin-anadoludaki-ilk-yerlesim-yeri-olan-ahlatin-ilginc-tarihi-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) Abdurrahman Gazi türbesi: Sahabelerde Muaz ibni Cebel’in oğlu Abdurrahman Muaz’ın türbesi Ahlat merkezde şehre hakim bir tepede bulunmaktadır.

3) Nemrut Gölü

4) Sütay yaylası: Ahlat’ta muhteşem. görüntüsü ve temiz havası ile yayla turizminin bire bir yaşanabileceği bir yer

5) Harabe Şehir

6) El Aman Han

7) Ahlat Müzesi

Ahlat elbette önemli bir turizm merkezi. Yaz aylarında gidilecek turizm merkezlerinden Kargı’yı konu alan yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.