Son Eklenenler
Search
Ürkütücü Prora Oteli

Adolf hitler’in inşa ettirdiği ürkütücü prora oteli

55

Almanya’nın en kuzey noktasında bulunan bir yarımada üzerine Hitler’in emri ile inşa edilen ürkütücü Prora oteli şu anda tamamen sessizliğe terk edilmiş durumda. Otelin en büyük özelliği ise dünyanın en uzun oteli olarak tasarlanması ve aynı anda 20 Bin kişinin bu otelde konaklama yapabilmesi.

Prora Oteli Havadan Görünüm

Prora Oteli Havadan Görünüm

Ürkütücü Prora Oteli Neden Yapıldı?

İnşaatı 3 yıl boyunca süren otelin yapılmasının amacı tabi Almanların gelip tatillerini burada güzel bir şekilde geçirmeleri değildir. Otelin yapılmasındaki asıl amaç tamamen Adolf Hitler’in kendi propagandasını yapmak istemesiydi. Peki, bunun için neden bir otel seçilmişti. Çünkü otele ve dolayısıyla tatile gelen Almanların beyinlerini böyle ihtişamlı bir yapının varlığıyla yıkamak oldukça kolay olacaktı. Bir başka deyişle Adolf Hitler Almanya’nın ne kadar güçlü bir devlet olduğunu böylesine devasa yapılar yapabildiğini insanlara gösterip bu şekilde propaganda yapacaktı. Tarihin tozlu sayfalarına bakıldığı zaman gelmiş geçmiş tüm diktatörlerin kendi halkalarının beyinlerini yıkamak için devasa yapılar yaptırdığını görebilmek mümkün. Devasa saraylar, köprüler, tüneller tarihin her döneminde diktatörlerin halklarını kandırmak için kullandıkları yol olmuştur.

Terkedilmiş Şekilde Bekliyor

Terkedilmiş Şekilde Bekliyor

20 Bin Kişilik Dev Salon

Denize doğru kıyı boyunca uzanmış olan ürkütücü Prora oteli tam tamına 6 kilometrelik devasa bir yapı. Yapının içerisinde bulunan her oda birbirinin aynısı. Odaların her birinde 2 adet yatak bulunmakta. Her katta bir adet bulunan tuvaletler ise ortak olarak kullanılacak şekilde düşünülmüştü. Otelin yapımı sırasında 3 yıl boyunca 9000 kişi çalıştı. Ancak proje bir türlü bitirilip hizmete açılamadı ve uzunca bir süre terk edilmiş şekilde durdu. Berlin Duvarı yıkılana kadar kısa bir süre Doğu Alman askerleri burada konakladılar. Otelin tam ortasında 20 Bin kişiyi aynı anda alabilecek bir salon bulunacaktı. Adolf Hitler buraya geldiğinde insanlar bu salonda toplanacak ve Hitler bu devasa yapıyı göstererek Almanya’nın ne kadar güçlü bir devlet olduğunu anlatacak ve propaganda yapacaktı. Televizyonun olmadığı bir dönemde bu şeklide bir propaganda oldukça mantıklıydı. Ürkütücü Prora oteli günümüzde âtıl bir şekilde kendi haline bırakılmış olarak durmakta.

Otelin Koridoru

Otelin Koridoru

Kıbrıs'da bulunan esrarengiz Kapalı Maraş bölgesi ile ilgili yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.