Son Eklenenler
Search
Mamutlar Neden Yok Oldu

Mamutlar Ne Zaman ve Neden Yok Oldu?

120

Günümüzde fillere benzetilen ve tarih öncesi çağlarda yani dinazorların yaşadığı dönemde dünya üzerinde yaşamış olan mamutlar, iri boylarda ve kıllı hayvanlar olarak bilinmektedir. Mamutlar ilk olarak Asya kıtasında yaşamış ve genellikle Sibirya gibi soğuk alanlarda yaşam sürmüşlerdir. Elde edilen veriler Sibirya’daki taşlardan ele alınarak, günümüze aktarılmış ve haklarında çeşitli bilgilere ulaşılmıştır. Ancak bu tür bilgiler genel olarak tahmin üzerine ortaya çıkmakta olan bu hayvanlar, günümüzde nesli tükenen hayvanlar arasında yer alıyor. Dişleri uzun olan bu hayvanlar, fillere benzemiş olsa da onlardan daha iri yapıya ve boya sahiptirler. Taş devri dönemlerinde yaşadığı tahmin edilen hayvanlar için mamutlar neden yok oldu. Soruları da yine yapılan araştırmalar sonucunda, tahmin olarak aktarılabilmektedir.

Mamutlar Neden Yok Oldu

Mamutlar Neden Yok Oldu

Mamut Nesli Neden Tükendi?

Pek çok farklı tarihçi ve uzman kişiler tarafınca yapılan araştırmalara göre, soğuk yerlerde yaşayan bu kıllı hayvanlar, yaklaşık 4 bin önce dünya üzerinden temizlenmiştir. Temizlenmiştir kısmı ise nesillerinin sona erdiğinin habercisidir. İnsanlar arasında bu hayvanlarla ilgili en çok sorulan soruların başında mamut nesli neden tükendi gelmektedir. Bu sorunun cevabında ise Kıtaların ayrılması, buzulların erimesi ve iklim değişiklikleri cevabı tahminler üzerine verilmektedir. Soğuk bölgelerde yaşayan bu hayvanların yok olma sebeplerinin başında hızla eriyen buzullar sebebi ile mamutların susuz kaldıkları ve susuzluğa dayanamayıp öldükleri şeklindedir.

Tüylü Mamutlar Tekrar Canlanır Mı?

Tarih öncesi çağlarda yaşayan bu hayvanlardan birinin kalıntısı Sibirya’da bulunmuş ve bu kalıntı üzerinde kopyalanma yapılabileceği haberleri duyuldu. Yaklaşık 100 metre derinlikte bulunan kalıntılar ile birlikte yumuşak doku ve kemik dokuları üzerinde canlı doku bulunabilmesi ve bunun üzerine kopyalanmaların sağlanabileceği haberleri heyecan yarattı. Ancak bu haberlerin üzerinden yaklaşık 5-7 yıl geçti ve bir sonuç paylaşılmadı. Fillerle benzer özellikleri ile dikkat çeken tüylü mamutlar için belki tekrar dünya üzerinde yaşama umutlarının olduğu paylaşımlar yapıldı. Taş devri gibi animasyon dizi ve çizgi filmlere de konu olan tüylü hayvanların, yaklaşık 10 bin küsur yıl önce tamamen nesillerinin tükendiği yönünde araştırmalar yapılmış ve bu araştırmalar sonucunda tahminler ifade edilmiştir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.