Son Eklenenler
Search
Dinozorlar Nasıl Yaşardı?

Dinozorlar Nasıl Yaşardı? Dinozorlar Hakkında Bilinmeyenler

119

Geçmiş yıllardan günümüze kadar büyük bir merak konusu olan dinozorlar konusu için insanoğlu dinozorlar nasıl yaşardı ya da dinozorlar gerçek mi gibi sorulara çözüm bulmak için çeşitli araştırmalar yapmıştır. Günümüzde çizgi film ve masallara da konu olan canlılar, eski yıllarda daha çok büyük kertenkeleler ya da canavarlar olarak isimlendirilmişti. Bilim adamları bu konuda pek çok farklı araştırmalar yapmış ve dinozorların gerçekten var olduğu konusunda önemli bilgilere ulaşmıştı. Bu delil ve bilgilerin başında Avrupa, Amerika ve Çin’de bulunan dinozor fosilleri gelmekte. Bulunmuş olan fosiller sayesinde dinozorların yalnızca karada yaşayan canlılar olmadığı anlaşılmış ve bunun yanı sıra büyük sularda yaşayan dinozor türlerinin olduğu da gözlemlenmiştir. Suda yaşayan dinozor türleri aslında kara canlılarından oldukları bilinmekte fakat avlanmak için denizlere girdikleri de tahminler arasında yer alıyor.

Dinozorlar Nasıl Yaşardı?

Dinozorlar Nasıl Yaşardı?

Dinozorlar Nasıl Yaşardı Ve Ne İle Beslenirlerdi?

Uzman bilim adamları tarafından yaklaşık olarak 230 milyon yıl öncesinde yaşadıkları ve günümüzde nesillerinin tükendiği belirlenen dinozorlar nasıl yaşardı ve beslenme şekilleri nasıl olurdu tarzı sorulara da cevap aranmıştır. Yapılan farklı araştırmalarda dinozorların ne renk oldukları yönünde detaylı bilgi edinilememiş ancak erkek ve dişi olarak ayrılan canlıların farklı renklerde olduklarına inanılmakta. Küçük ve büyük boyutlarda milyonlarca yıl öncesinde yaşadıkları belirlenen dinozorların en büyük ağırlığı yaklaşık 130 ton ve boyunun ise 30 metre aralığında olduğu belirlenmiş. Daha çok grup halinde yaşam sürmüş olan canlılar, yapılan tahminlerin aksine çoğunlukta otçuldu. Aralarında etçil olanda dinozorlarda bulunmakta ve genel olarak yiyecekleri bütün halde yutma özellikleri bulunmaktaydı.

Dinozorlar Nasıl Yaşardı?

Dinozorlar Nasıl Yaşardı ve Nesilleri Neden Tükendi?

Milyonlarca yıl öncesinde dünyaya hüküm süren canlılar olarak adlandırılan dinozorların, 65 milyon yıl öncesinde nesillerinin tükendiği tahminler arasında bulunmaktadır. Halen günümüzde dinozorlar nasıl yaşardı ya da neden yok oldular tarzına sorular sorulması üzerine araştırma yapan bilim adamları, farklı ülkelerde buldukları dinozor fosilleri ile birlikte bu tür sorulara yanıtlar vermeye başladı. Dinozorların nesillerinin neden yok olduğu konusunda çeşitli iddialar atılmakta ancak eldeki en güçlü bilgi, dünyaya çarpan göktaşı olarak yer almaktadır. Yaklaşık 65 milyon yıl önce dünyaya çarpan asteroit sonucunda toz bulutunun yükselmesi ve güneşin engellenmesi, beraberinde meydana gelen iklim değişikliği bu canlıların neslinin tükenmesinde önemli etkenler olarak adlandırılmakta.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.